Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Polanowie

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Dodatek osłonowy 2024

DODATEK OSŁONOWY – PODSTAWOWE INFORMACJE

Od stycznia 2024 r. będzie można złożyć wniosek o dodatek osłonowy dla najuboższych, który ma im zniwelować skutki inflacji i podwyżek energii. Dodatek będzie nadal oparty o kryterium dochodowe, ale będzie wypłacany tylko za pół roku i powiększony o wskaźnik inflacji w 2022 r.

Wnioski będzie można złożyć w terminie do 30 kwietnia 2024 r. Wnioski złożone po tym terminie nie będą rozpoznawane. Dodatek osłonowy ma być wypłacany jednorazowo, w terminie do dnia 30 czerwca 2024 r.

Wnioski można składać od 1 stycznia 2024 roku:

- elektronicznie, za pośrednictwem platformy ePUAP

- w formie papierowej – po opublikowaniu przez Ministra Klimatu i Środowiska wzoru wniosku (obecnie jeszcze nie jest on dostępny), w siedzibie Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Polanowie ul. Wolności 7, od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.30 do 12.00.

 Dodatek osłonowy przyznawany będzie za okres od  1 stycznia do 30 czerwca 2024 r. Nadal przysługiwać będzie osobom, które spełnią określone kryterium dochodu:

  • w gospodarstwie domowym jednoosobowym, w którym wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych nie przekracza kwoty 2100 zł oraz

  • osobie w gospodarstwie domowym wieloosobowym, w którym wysokość tak rozumianego przeciętnego miesięcznego dochodu nie przekracza kwoty 1500 zł na osobę;

  • w przypadku, gdy wysokość przeciętnego miesięcznego dochodu na osobę przekracza powyższą kwotę, dodatek obowiązuje tzw. zasada złotówka za złotówkę. Oznacza to, że wypłaca się dodatek w wysokości różnicy między kwotą dodatku osłonowego a kwotą, o którą został przekroczony przeciętny miesięczny dochód w rozumieniu art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych na osobę. I tu, w przypadku, gdy wysokość dodatku osłonowego, ustalona zgodnie z tymi zasadami, jest niższa niż 20 zł, dodatek ten nie przysługuje.


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Halina Serwecińska

Data wytworzenia:
04 sty 2024

Osoba dodająca informacje

Halina Serwecińska

Data publikacji:
04 sty 2024, godz. 14:27

Osoba aktualizująca informacje

Halina Serwecińska

Data aktualizacji:
04 sty 2024, godz. 14:27