Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Polanowie

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Ważne informacje

Dystrybucja tabletek jodku – potasu na terenie gminy Polanów

Zgodnie z podjętymi decyzjami w gminie Polanów przeprowadzono przygotowania do ewentualnego uruchomienia dystrybucji tabletek ze stabilnym jodem dla osób przebywających na terenie gminy.

Podejmowane obecnie działania to standardowa procedura wynikająca z przepisów prawa i mająca na celu przygotowanie społeczności lokalnej na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego. Jednocześnie informujemy, że obecnie takiego zagrożenia nie ma, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. Jeżeli dojdzie do zdarzenia radiacyjnego komunikat o tym zostanie podany w mediach ogólnopolskich i lokalnych. A dystrybucja tabletek ruszy natychmiast po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.


Przyjęcie dystrybuowanej tabletki nasyca tarczycę stabilnym jodem, blokując tym samym wchłanianie przez nią radioaktywnego jodu oraz zapobiega jego gromadzeniu się. Tabletkę taką należy przyjąć niezwłocznie (w ciągu 2 godzin) od komunikatu właściwych służb. W przypadku późniejszego przyjęcia działanie tabletek nadal pozostaje korzystne w ciągu do 8 godzin od wystąpienia skażenia.

Wydawanie preparatu zostanie uruchomione dopiero w sytuacji zagrożenia radiacyjnego, po wydaniu stosownej decyzji przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Jak postąpić po uzyskaniu wiarygodnej informacji o rozpoczęciu dystrybucji tabletek jodku potasu:

1. Jeżeli jest taka możliwość upewnij się, że tabletki dla Twojej rodziny nie zostały już wydane innemu domownikowi.
2. Jeżeli nie – udaj się do Punktu dystrybucji celem odebrania tabletek.

Więcej informacji pod linkiem:

https://polanow.pl/aktualnosci/dystrybucja-tabletek-jodku-%E2%80%93-potasu-na-terenie-gminy-polanow?fbclid=IwAR1WlwHBrdcJjHCp7Xa-C84TnoHNlMrlMlySk6sLWjN2fzuQJEWJSvVnep8


Lista artykułów


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Halina Serwecińska

Data wytworzenia:
15 lut 2022

Osoba dodająca informacje

Halina Serwecińska

Data publikacji:
15 lut 2022, godz. 14:47

Osoba aktualizująca informacje

Halina Serwecińska

Data aktualizacji:
20 gru 2022, godz. 10:28